Аспекти реабілітації дітей з обмеженими можливостями здоров'я в Миколаївському обласному будинку дитини. (Стаття невролога Колібіденко С.М.)

Реабілітація дітей з органічним ураженням нервової системи має на меті зниження дитячої інвалідності, формування навичок самостійності, поліпшення соціальної адаптації дітей цієї групи та їх інтеграцію в суспільство. Пріоритетним на сучасному етапі, узгодженим з міжнародною практикою реабілітації, є створення  медико – соціальних центрів реабілітації дітей з  патологією центральної нервової системи.

         У нашому закладі створені реабілітаційні групи, в яких започаткована концепція реабілітації «тандем-партнерство», яка Всесвітньою організацією охорони здоров’я   визначена однією з провідних концепцій реабілітації. Основна тенденція цієї концепції полягає в інтегральному об’єднанні зусиль фахівців медичного та соціально-педагогічного напрямків реабілітації хворої дитини. Головне в партнерстві це тандем: дитина – сімя – фахівець.

         Медична складова нашої реабілітації спрямована на відновлення моторної та когнітивної функцій дитини. Користуючись досвідом Київського республіканського та Донецького центрів реабілітації дітей з патологією центральної нервової системи, нами впроваджені сучасні методики реабілітації. Так у кінезотерапії стали застосовувати масаж за методиками Манакова, Моісеєвої, Семенової; лікувально-фізичний комплекс по Єфименку; комплекс укладок «Турбота»; лікування положенням з використанням вертикалізаторів. Для проведення механотерапії у 2011 році придбане спеціальне обладнання: тренажер ротаційний для верхніх кінцівок, бруси з перешкодами, поручень двоярусний, тренажер ротаційний комбінований, тренувальна лава, велотренажер.

         У фізіотерапії застосували магнітнолазерну терапію за методикою Самосюка; біомеханічну стимуляцію мязів апаратом «Юність»; пневмомасаж апаратом МВТ – 01. Застосування медикаментозного середника базується виключно на засадах доказової медицини. Маємо досвід використання сучасних нейропептидів та нейротрансміттерів ( цереброкурин, семакс, цераксон.; нейрогормони – мелатонін, а також релаксуючих диспорт-блокад м’язової спастики у дітей ( у 2011 році диспорт-блокаду отримали 7 дітей).

         Для проведення нейророзвиваючої терапії за методикою Бобат та рефлекс-локамоцій за методикою Войта дітям з важкими формами церебрального паралічу рекомендована щорічна курсова реабілітація у Київському реабілітаційному центрі.( у 2011 році таку реабілітацію пройшли 2 дитини).

         Для проведення біомеханічної корекції хребта з використанням рефлексотерапії рекомендовано курсове лікування у міжнародній клініці      м. Трускавця, або у реабілітаційному центрі  «Еліта» м. Львова ( у 2011 році таке лікування отримали 6 дітей).

         Динамічно – пропріоцептивну корекцію за методикою Семенової в рефлекторно-навантажувальному костюмі «Гравістат» плануємо проводити у 2012 році. Цей костюм вже замовлений.

         Для проведення санаторно – курортної реабілітації рекомендуємо санаторії неврологічного профілю. У 2011 році реабілітацію у санаторіях отримали: у санаторії «Хаджибей» м. Одеса – 2 дитини; у санаторії «Іскра» м. Євпаторії – 7 дітей.

         Іпотерапію у Миколаївському іпоцентрі «Вітер Перемін» отримали 3 дитини.

         Разом з медичною реабілітацією дітям стовідсотково проведена і соціально – педагогічна реабілітація:

-         психологічна корекція і сенсорна інтеграція у спеціально обладнаній кімнаті;

-         Монтессорі – терапія у відповідному кабінеті;

-         логопедична корекція;

-         дефектологічна корекція;

-         арттерапія;

-         музикотерапія;

Після закінчення шестимісячного курсу реабілітації стан кожної дитини та зміни, які відбулися обговорювалися на медико-педагогічних нарадах. Тут визначалася  наявність чи відсутність динаміки, напрямки подальшої реабілітації, постійно аналізувалися результати оздоровлення дітей реабілітаційних груп. Приємно, що позитивну динаміку відзначають і батьки цих дітей.

За 2011 рік реабілітацію у закладі отримали 50 дітей. Спостерігається поліпшення у 33 дітей (66%);

За нозологією пройшло: дитячий церебральний параліч – 18 дітей

                                             поліпшення – 15 дітей (83%)

Об’єктивно це зниження м’язового тонусу в кінцівках, збільшення об’єму пасивних та активних рухів у суглобах, покращення реакції рівноваги, дрібної моторики  китиць.

С – м Дауна  -  4  дитини. У трьох спостерігається покращення. Це формування навичок самообслуговування, збільшення концентрації уваги, розуміння та виконання побутових інструкцій.

Епілепсія -   4 дитини. Покращення стану у трьох дітей. Це зниження кількості та тривалості епілептичних припадків, більш тривала ремісія, збереженість когнітивної функції.

Ефективність реабілітації дітей, які мають важкі органічні хвороби, досягнута завдяки співпраці (тандему) між медичними та педагогічними фахівцями.